با این 12 راه باد یگران همدل تر شوید!

همدلی یکی از مهارت های اجتماعی مهم است که به سادگی توانایی درک احساسات دیگران است. درک اینکه هر کس مجموعه ای از احساسات، خواسته ها، محرک ها و ترس های خود را دارد. برای همدلی کردن اجازه دارید که تجربیات دیگران را با تجربیات خودتان جهت پاسخگویی به طرز عاطفی مناسب تطبیق دهید. این یک مهارت مادام العمر و مهم ترین مهارت برای هدایت روابط است. برای تقویت مهارت همدلی در راستای بهبود مهارت های اجتماعی راهکارهایی وجود دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

فهرست عناوین این مطلب:

۱-  گوش کنید

قبل از همدلی کردن، در ابتدا نیاز به درک گفته های دیگران دارید، که این به معنی آن است که مهارت گوش دادن در مرکز همدلی قرار دارد. طبق این مهارت به دیگران اجازه می دهید که بدون ایجاد هیچگونه وقفه، شرط، شک و تردید صحبت کنند و سپس طبق نظر خودتان در زمان مناسب به طرف مقابل اجازه مکث می دهید تا قبل از واکنش شما، شرایط و احساسات خود را در نظر بگیرد.

۲-  شیوه نگرشتان را تغییر دهید

همه ما با عبارت «خودتان را به جای آن ها قرار دهید» آشنا هستیم و این دقیقا همان است. ساده ترین راه برای درک مسئله یا شرایطی که دیگران در آن قرار دارند و این همان همدلی است. سعی کنید در شرایط مختلف جای خودتان را با دیگران عوض کنید و واقعا از دیدگاه آن ها به اتفاقات فکر کنید. گاهی اوقات درست یا غلط وجود ندارد اما حداقل به اندازه ای درک خواهید کرد که بتوانید مشکلات را حل و فصل کنید و یا توصیه های مفیدی را ارائه دهید.

۶- احساسات درونی تان را بروز دهید

یکی از سریع ترین راه ها برای ارائه و تبادل صحیح همدلی ، گوش دادن به تجربه های یک فرد و ارتباط دادن آن ها با تجربه های مشابهی از خودتان است. از نشان دادن احساسات درونیتان نترسید. زیرا ممکن است شروع یک دوستی بزرگ و پایدار باشد.

۴- با فرهنگ های جدید آشنا شوید

این گفته قدیمی که «سفر کردن باعث گسترش ذهن می شود» هنوز هم حتی در این عصر تکنولوژی درست است. گاهی اوقات بهترین راه برای باز کردن فکر و ذهن، سوار شدن بر هواپیما و رفتن به جایی کاملا متفاوت است.

۵- حس کنجکاویتان را پرورش دهید

افراد همدل یک حس کنجکاوی تمام نشدنی دارند. هنگامی که با افراد خارج از دایره ی اجتماعی مان صحبت می کنند، نسبت به عقاید، دیدگاه ها و زندگی هایی که متفاوت هستند، احساس کنجکاوی میکنند.

توسعه مهارت های اجتماعی

۶- گفته های دیگران را تایید کنید

نکته ی مفید دیگر این است که در حال گوش دادن به گفته های یک فرد، از عبارات تاییدی همچون «متوجه شدم» و «درک می کنم» برای نشان دادن اینکه به شخص گوش می دهید، استفاده کنید. (اگر واقعا در حال گوش دادن به صحبت ها هستید از این کلمات استفاده کنید!).

در هوش هیجانی ، منظور از مهارت های اجتماعی، مهارت های مورد نیاز جهت رسیدگی و تاثیر موثر بر دیگران است که طیف وسیعی از توانایی ها، از ارتباطات و مدیریت کشمکش ها گرفته تا برخورد با تغییرات، دیدار با افراد جدید و برقراری روابط را پوشش می دهد و تقریبا در هر قسمت از زندگی ما، از زندگی کاری گرفته تا زندگی عاشقانه، نقش دارد. این مهارت کمی پیچیده است و تقریبا نیاز به استفاده از نکاتی که تا به الان ذکر شد دارد اما در این جا به چند نکته ی دیگر اشاره می کنیم.

۷-  مهارت های رشد فردی خود را توسعه دهید

یک راه خوب برای شروع در بهبودی مهارت های اجتماعی، انتخاب مهارتی است که می خواهید آن بهبود دهید، این کار باعث افزایش تمرکز شما می شود. دانیال گولمن، روان شناس بین المللی، پیشنهاد می دهد که برای پیشرفت در مهارت مورد نظر، شخصی ماهر در آن زمینه را انتخاب و نحوه ی عملکرد و کنترل احساسات وی را مشاهده کنید و سپس این مهارت ها را بر روی خودتان اجرا کنید.

۸- کفش های دیگران را بپوشید

البته نه به معنی واقعی کلمه! هر کسی عبارت «قدم زدن با کفش های دیگران» را شنیده است اما آیا واقعا بسیاری از مردم به این توصیه عمل می کنند؟ این کار را امتحان کنید، هرگز پشیمان نخواهید شد.

۹- تمرین باعث پیشرفت می شود

ایده تمرین کردن در همدلی و دیگر  مهارت های اجتماعی ممکن است کمی عجیب و غریب به نظر برسد، اما مانند همه چیز در زندگی، تمرین باعث پیشرفت می شود.

۱۰- بوقلمون های سرد رسانه های اجتماعی

نمی خواهیم طرز فکر قدیمی داشته باشیم، ولی زندگی اجتماعی آفلاین و روبه رو شدن در واقعیت با مردم، فرصت های زیادی را برای شما به ارمغان می آورد تا مهارت های اجتماعی تان را به دست آورید و گسترش دهید. بنابراین دفعه ی بعد به جای نوشتن پیام فوری به بهترین دوستتان، برای یک نوشیدنی با او ملاقات کنید. باور کنید هوش هیجانی فقط در محدوده ی رسانه های اجتماعی افزایش نمی کند.

۱۱- چیزی که می گویید مهم نیست بلکه نحوه ی بیان آن مهم است

ما در مورد اهمیت ارتباطات غیرکلامی و نحوه ی تاثیر آن بر نظر افراد در رابطه با شما صحبت می کنیم. زبان بدن، تن صدا و تماس چشمی، کلید دیگری است تا دیگران متوجه احساسات شما شوند. پس علاوه بر احساساتتان به نحوه فیزیک بدن تان نیز توجه کنید.

۱۲- ارتباط با دیگران

روش نهایی برای ایجاد همدلی و افزایش مهارت های اجتماعی، برقراری ارتباط با دیگران است. این کار به نظر ساده می رسد ولی شما نمی توانید مهارت های اجتماعی خود را بدون برقراری ارتباط قوی تر کنید!

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

پست قبلینوشته بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 1 =