10 نکته و راهکار برای کاهش استرس و کنترل استرس

راهکارهایِ کاهش استرس در روزهای سخت، لحظات را برای شما آسان تر و خوشایندتر خواهند ساخت؛ بعضی روزها چنان سخت، پیچیده و پرمشغله می شوند که ایجاد تعادل بین شغل، رسیدگی به خانواده و سایر مسئولیت‌ها و تعهدات، باعث استرس و دست پاچگی خواهد شد. شما برای تنظیم زمانِ خود و حفظِ سلامتِ روحی و جسمی در روزهای پرکار، نیاز به آموختن راهکارها و نکاتی برای کاهش استرس دارید تا بتوانید با آرامش و شادابی، بدون سردرگمی وظایف خود را به بهترین شکل ممکن به انجام رسانید؛ شما باید این نکات را برای کاهش استرس و مدیریتِ آن بیاموزید و تمرین کنید زیرا روزهایِ زیادی  از زندگی به آن ها نیاز خواهید داشت…

فهرست عناوین این مطلب:

۱۰ نکته و راهکار برای کاهش استرس و کنترل استرس

۱- ورزش کنید

کار کردنِ منظم و انجام فعالیت های مورد علاقه تان، یکی از بهترین راه ها برای آرامش بخشیدن به ذهن و جسم شما است؛ به علاوه شما با ورزش کردن برای بهبودِ حالت های روحی خود و کنترل استرس نیاز دارید تا فشارهایِ کارهای روزانه را در ورزش تخلیه کنید و سرشار از سبکیِ روحی گردید. شما هر هفته به حدود ۲ ساعت و نیم ورزش های ملایم تر نظیر پیاده روی یا ۷۵ دقیقه ورزش های شدیدتر مانند شنا یا دویدن نیاز دارید. در این ورزش هایِ هفتگی آنچنان نتایجِ کاهش استرس و تناسب اندام را خواهید دید که از ورزش کردن دست بر نخواهید داشت!

10 نکته و راهکار برای کاهش استرس و کنترل استرس

۲- ماهیچه های خود را آرام و رها کنید

هنگام استرس ماهیچه های شما سفت و منقبض می گردند، شما با چند راهکار می توانید ماهیچه های خود را نرم و رها و بدنتان را تازه و شاداب گردانید:

*کش و قوس دادن، حرکات کششی، از جا برخاستن، چند قدم راه رفتن و باز کردن قسمت های مختلف بدن و حرکت دادن به دست ها و پاها.

خودتان را به جادویِ ماساژ بسپارید تا سرشار از لذت، آرامش و سبکی شوید؛ ماساژ، گرفتگی ها و اسپاسم عضلات بدن را که طی استرس ایجاد می شود رفع و به کاهش استرس کمک می کند.

دوش آب گرم شما را سرحال و شاداب و عضلات شما را رها و منبسط می گرداند.

با دمنوشی آرام بخش نظیر: دم نوش گل گاو زبان و اسطوخودوس یا مطالعه ی شبانه خوابی راحت، عمیق، سریع  و شیرین برای خود بسازید؛ داشتنِ خواب شبانه ی با کیفیت به شدت در کاهش استرس مؤثر است.

۳- تمرینات تنفس عمیق را انجام دهید

چند بار پشت سر هم تنفس عمیق (حبسِ نفس و بازدم عمیق) فشار و سنگینیِ لحظات پر استرس را از شما می گیرد و به شدت آرامش بخش است. در زمان هایی که تحت فشار هستید اگر برای کاهش استرس، ۵ قدم زیر را بردارید، از احساسِ خوبی که خواهید گرفت، شگفت زده می شوید.

*در راحت ترین پوزیشنِ ممکن قرار بگیرید، دستان خود را آویزان و رها کنید، پاها را بر زمین بگذارید و یا اگر امکان دارد دراز بکشید.

*چشمان خود را ببندید و ذهنتان را خالی کنید.

*در حالی که چشمانتان را بسته اید، خود را در مکانی امن، راحت، آرام و زیبا که دوستش دارید تصور کنید؛ این مکان می تواند در ساحل رو به دریایی نیلی باشد یا در دلِ جنگلی سبز یا در باغی پر از گل و سرشار از صلح باشد.

*در همین حالات، به آرامی نفس های عمیق بکشید؛ هوا را از راه بینی وارد و به آرامی از دهان خارج کنید.

*از ۵ تا ۱۰ دقیقه حالت هایِ بالا را حفظ کنید و در شرایط آرامش، تصور و تنفس صحیح و عمیق بمانید.

10 نکته و راهکار برای کاهش استرس و کنترل استرس

۴- تغذیه ی صحیح و سالم داشته باشید

خوب بخورید و بیاشامید. یک رژیم غذاییِ منظم، متعادل و سالمِ سرشار از مواد مقوی، به شما در داشتن قدرت، احساسی عالی و کنترل استرس کمک خواهد کرد. علاوه بر آن اثراتِ زیادی در ثبات خلق و کاهش استرس شما خواهد گذاشت. رژیمی از انواع میوه، سبزیجات تازه، غلات کامل و پروتئین های کافی برای خود طراحی کنید تا انرژی بدنتان همیشه بالا باشد. از ویتامین ها و مواد غذایی سالم غافل نشوید؛ چراکه کمبود ویتامین در تحریک پذیریِ اعصاب مؤثر است و استرس، تنش های روانی را در شما افزایش می دهد.

۵- آهستگی را تمرین کنید

زندگیِ مدرن بسیار شلوغ است و سرعت در لحظات زندگی حرف اول را می زند. اما گاهی ما فقط نیاز به آهستگی و حفظِ آرامش داریم. به زندگی خود نگاه کنید و کارهای کوچکی مانند کارهای زیر را برای آوردن آهستگی و آرامش به زندگی خود انجام دهید.

*ساعت خود را ۵ تا ۱۰ دقیقه جلو بکشید؛ در این حالت، شما کمی زودتر به کارها و قرارهایتان می رسید، عجله و شتاب از شما دور می شود و قدمی در کاهش استرس لحظاتِ خود برداشته اید.

*هنگام رانندگی در بزرگراه ها به لاین کم سرعت بروید؛ آرام گرفتن و کاهش استرس در بدن خود را خواهید دید.

*کارهای بزرگ را به بخش های کوچک تبدیل کنید و با آرامش و به دور از استرس به آن ها رسیدگی نمایید؛ مثلا پاسخ دادن به ۱۰۰ ایمیل کاری را تبدیل کنید به ۲۰ قسمت دارای ۵ ایمیل. این تبدیل ها به کاهش استرس شما کمک خواهند کرد.

10 نکته و راهکار برای کاهش استرس و کنترل استرس

۶- برای خودتان زنگ تفریح بسازید

باید در روزهای پرتنش، با زنگ تفریح ها و سرگرمی های لذت بخش کار را برای خود آسان تر و روزها را شادتر کنید. انجام تفریحات زیر در کاهش استرس شما مؤثر است.

*عبادت، راز و نیاز، شکرگزاری و دعا کردن را فراموش نکنید

*مدیتیشن، مراقبه و تای چی نیز می تواند به کاهش استرس تان کمک کند.

*به موزیک های مورد علاقه ی خود گوش دهید و با موسیقی به کنترل استرس خود دست یابید.

*مقداری از زمان خود را در طبیعت بگذرانید و با سکوتُ زیباییِ طبیعت به کاهش استرس خود کمک کنید.

۷- زمانی را به سرگرمی های خود اختصاص دهید

شما نیاز دارید دقایقی  از روزتان را به چیزهایی اختصاص دهید که به شما آرامش، حسِ خوش و لذت می بخشند و در کاهش استرس شما مؤثرند. بعضی از این کارهای آرامش بخش می تواند سرگرمی های زیر باشد:

*مطالعه کردن، بافندگی، خلق هنر مثل نقاشی، نواختن ساز و.

*تماشای فیلمی جذاب؛ کمدی یا.

*بازی با کارت ها، تخته بازی و بازی های دونفره یا گروهی

10 نکته و راهکار برای کاهش استرس و کنترل استرس

۸- درباره ی مشکلات خود صحبت کنید

چیزهای زیادی در زندگی شما را آزار خواهند داد یا دچار رنج خواهند ساخت؛ صحبت کردن درباره ی این چیزها با دوستان، اعضای خانواده، روان شناس و… در کاهش استرس شما بسیار مؤثر است. حتی می توانید صحبت کردن با خود در مقابل آینه را امتحان کنید که به شدت آرامش بخش و سبک کننده است؛ در گفتگو با خود، به درونتان توجه کنید؛ منفی ها را بیابید و به مثبت تبدیل نمایید؛ مثلا: (من نمی توانم این کار را انجام دهم) را به (من این کار را به بهترین شکل انجام خواهم داد) تبدیل نمایید.

۹- برای کاهش استرس به خودتان آسان بگیرید

بپذیرید که شما همیشه نمی توانید در عالی ترین حالت ممکن باشید؛ به خودتان فرصتِ اشتباه کردن و خسته شدن بدهید، بدانید که تلاش کردن شما مهم است، نتایج را رها کنید. سعی نکنید همه چیز را به کنترل خود در بیاورید چون این غیر ممکن است؛ برای کاهش استرس، رها و آزاد باشید و خودتان را به سورپرایزهایِ جذابِ دنیا بسپارید. کارهای مورد علاقه ی خود را انجام دهید و فکرهای بیهوده و رنج آور را متوقف نمایید و تصور نکنید که باید همه ی کارهای سختِ دنیا را به تنهایی و با سرعت به انجام برسانید؛ دنیا مکانی برای مسابقه نیست، به خود سخت نگیرید؛ شاد، آزاد و رها زندگی کنید. شوخ طبع باشیدُ شاد کنید، بخندیدُ بخندانید؛ خنده بهترین روش برای رسیدن به آرامش و کنترل استرس است.

۱۰- دلایل ایجاد استرس در خود را بشناسید

برای کاهش استرس در خود، عواملی که باعثِ ایجادِ  استرس و تنش در شما می شود را شناسایی کنید و سعی کنید این عوامل را حذف کرده یا کاهش دهید؛ در این زمینه می توانید از یک روان شناس کمک بگیرید. اگر نمی توانید دلایل را به درستی تشخیص دهید، یک دفترچه ی استرس برای خود بسازید و زمان هایی را که بیشترین استرس را تجربه می کنید در آن ثبت نمایید، آرام آرام بیشتر خود را خواهید شناخت و به الگویی از خود دست خواهید یافت که به شما کمک می کند دلایلِ استرس و اضطراب خود را بهتر شناسایی کنید و در رفع یا کاهش این دلایل بکوشید…

راهکارهایِ کاهش استرس را شخصی سازی نمایید

۱۰ نکته برای کاهش استرس و کنترل آن گفته شد اما شما بسته به نوع زندگی، شغل، شرایط و علایق خود می‌توانید آن ها را شخصی سازی کنید تا بیشترین نتیجه را بگیرید. نکته ی مهم دیگر در زمینه ی کنترل استرس، تمرین است؛ بارها و بارها این ۱۰ راهکار را تمرین کنید، به کار ببندید و در آن ها تغییراتِ شخصی اعمال کنید تا بهترین مواردی که استرس را در شما کاهش می دهند، بیابید. استرس می تواند لحظاتِ شما را سرشار از سردرگمی و تشویش کند و کیفیتِ انجام کارهایتان را پایین بیاورد پس با شناختِ خود و به کارگیریِ راهکارهای کنترل استرس، آرامش و شادی را به زندگی و لحظات خود بیاورید و روزهای سخت و پراسترس را راحت تر نمایید. در نهایت برای هر کار و فعالیتی که درگیرش هستید، تلاش کنید و نتایج کارها را رها نمایید؛ تغییر در آنچه دستِ شما است را شروع کنید و از تلاش برای تغییر دادنِ آنچه در آن دخیل نیستید دست بردارید؛ این مورد آرامشِ فراوان و کاهش استرس را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

 

با شرکت در مجموعه کارگاه های “مهارت های زندگی” “استاد سینا یاوریان“،

قایق بادبانی زندگی خود را در توفان تا مقصد با لذت به پیش برانید.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

پست قبلینوشته بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 2 =