معرفی و نقد کتاب ثروتمندترین مرد بابل

ثروتمندترین مرد بابل عنوان کتاب جذاب و پرطرفداری است که برای علاقمندان به پیشرفت اقتصادی می تواند راهنما و گره گشای خوبی باشد. کتاب ثروتمند ترین مرد بابل توسط جورج سمیوئل کلاسون نوشته شده است.

در کتاب ثروتمندترین مرد بابل نویسنده تلاش می کند با بیان داستان های واقعی بهترین راهکارهای اقتصادی را برای مخاطب بیان نماید. همچنین در این کتاب راهکارهایی جذاب و واقعی برای کسب ثروت و نحوه استفاده و نگهداری آن بیان شود. راهکارهایی که به کمک آنها می توان به مطلوب ترین وضعیت اقتصادی رسید.

فهرست عناوین این مطلب:

معرفی و نقد کتاب ثروتمندترین مرد بابل

کتاب ثروتمندترین مرد بابل را می توان کتابی هدفمند و قانون مدار دانست که به کمک قوانین مطرح در آن می توان به وضعیت دلخواه و مطلوب اقتصادی رسید. این کتاب برای نخستین بار در سال ۱۹۲۶ میلادی به صورت جزوه با عنوان مدیریت مالی منتشر شد. بعد از آن در سال ۱۹۲۷ در قالب کتاب تدوین شد و به فروش رسید.

کتاب ثروتمندترین مرد بابل با بیانی داستانی در این تلاش است که مسائل و مشکلات مالی را که در تک تک زندگی ها مطرح است را برطرف نماید و علاوه بر آن مخاطبان خود را برای کسب حداکثری ثروت سوق دهد. بسیاری از مخاطبان کتاب پرطرفدار ثروتمندترین مرد بابل با خواندن این کتاب توانسته اند به با طی کردن راه هایی ساده به ثروت عظیمی دست یابند.

در این مقاله بعد از بیان نکات کلی و فضای حاکم بر کتاب ثروتمندترین مرد بابل تلاش می شود نقدی که جامع نکات مثبت و منفی کتاب هست بیان گردد تا شما مخاطب گرامی با اطلاعاتی کامل وخیالی آسوده بتوانید از این کتاب در جهت راهگشایی در امور اقتصادی خود بهره ببرید.

بیان فضای حاکم بر کتاب ثروتمندترین مرد بابل

این کتاب در قالب چندین داستان مختلف که هر کدام حکایتی واقعی است بیان شده است. به کمک داستان های پرمحتوای کتاب و اندک تاملی به راحتی می توان به کمک روش هایی ساده و بی دردسر به نهایت مطلوب اقتصادی رسید و از آن لذت برد. نکات بیان شده در کتاب ثروتمندترین مرد بابل مختص بابل و یا به عبارتی دهه ۱۹۲۰ نیست؛ بلکه نکات کلیدی هست که در همه دوران می توان به کمک آنها به ثروت رسید و از آن برای موفقیت خود کمک گرفت. روش های به دست آوردن و پس انداز و افزایش ثروت که در این کتاب بیان می شود، روش هایی علمی بوده و هدف نویسنده افزایش دانش در راستای درک اوضاع اقتصادی است. بینش صحیحی که به کمک آن بدون خیال بافی می توان به تمام خواسته های خود رسید.

معرفی و نقد کتاب ثروتمندترین مرد بابل

مراحل اصلی ثروتمند شدن مطابق کتاب ثروتمندترین مرد بابل

در کتاب ثروتمندترین مرد بابل از چندین مرحله به عنوان مراحل اصلی برای کسب و نگهداری ثروت سخن گفته شده است که به ترتیب شامل موارد زیر است:

۱- پس انداز کنید

از هر ده سکه ای که به دست می آورید، تنها یک سکه از آن ها را پس انداز کنید. این اصل، اصلی ساده است و نیاز به توضیح ندارد. چرا که مصداق بارز ضرب المثل «قظره قطره جمع گردد واگهی دریا شود» است. با پس انداز یک دهم از درآمد در آینده ای نه چندان دور شاهد افزایش چشم گیر سرمایه خود خواهید بود.

۲- برنامه ریزی مالی داشته باشید

دومین اصل کتاب ثروتمندترین مرد بابل در خصوص برنامه ریزی است. به این توضیح که همه افراد بهتر است لیستی از مخارج و نیازها و موجودی خود تهیه نمایند و مطابق آن نیازهای خود را برطرف نمایند. تهیه لیست مذکور در واقع سدی در مقابل هزینه های اضافی است.

۳- سرمایه گذاری کنید

سکه هایی که پس انداز کرده اید را به صورت راکد باقی نگذارید و از آنها در راستای تولید ثروت کمک بگیرید. زیرا یکی از راه های افزایش سرمایه، سرمایه گذاری است.

۴- از سرمایه خود محافظت کنید

چهارمین اصل کسب ثروت در کتاب پرطرفدار ثروتمندترین مرد بابل محافظت از سرمایه در برابر خطرات احتمالی است. خطراتی که به موجب آنها نه تنها سرمایه ای حاصل نمی شود، بلکه ممکن است حتی پس انداز اولیه نیز از بین برود.

۵- در بازار املاک سرمایه گذاری کنید

یکی دیگر از راهکارهای افزایش سرمایه در کتاب ثروتمندترین مرد بابل، سرمایه گذاری در زمینه املاک است. با سرمایه گذاری در این زمینه به راحتی می توان سرمایه اندک خود را افزایش داد.

معرفی و نقد کتاب ثروتمندترین مرد بابل

۶- بیمه کنید

بیمه کردن از دیگر اصول مهم در افزایش سرمایه دانسته شده است. با بیمه نمودن خود و خانواده در واقع آینده ی زندگی خود را تضمین نمود اید.

۷- دانش خود را افزایش دهید

آخرین اصل افزایش ثروت که در کتاب مذکور بیان شده است افزایش دانش و پرورش توانایی هاست. با افزایش دانش در واقع زمینه ی کسب ثروت در تمام شرایط فراهم می آید.

نقد کتاب ثروتمندترین مرد بابل

اگر در خصوص نقد کتاب پرطرفدار ثروتمندترین مرد بابل بخواهیم سخن بگوییم، این کتاب پر است از نکات مثبت و منفی که هر کدام در جای خود نیازمند تفکری عمیق است. تفکری که در سایه ی آن می توان به نحو بهتری از کتاب استفاده کرد و به آینده اقتصادی مطلوب اندیشید. نقد کتاب ثروتمند ترین مرد بابل را در دو عنوان نکات مثبت و منفی کتاب تقدیم شما مخاطبان گرامی می کنیم.

نکات مثبت کتاب ثروتمند ترین مرد بابل

۱- در مباحث ابتدایی کتاب از شهری سخن گفته شده است که دارای ثروت کلان بنظر می رسد. بدین توضیح که با بحث از ثروت کلان در مورد بابل ممکن است این تصور ایجاد شود که بابل در منطقه خوب طبیعی قرار گرفته و خزائن طلا و جواهرات بسیار دارد. در حالی که این گونه نیست و این شهر در حوالی فرات و در یک دره ی لم یزرع ساخته شده، به نحوی که حتی بارش کافی برای کشاورزی هم نداشته است.

بابل مثالی برجسته از دستاوردهای بشری می باشد که با استفاده از منابع صرف انسانی شکل گرفته است. همه منابعی که این شهر را گسترس داده اند توسط بشر توسعه یافته اند و به عبارتی تمای غنای این تمدن حاصل دست رنج بشر است. بیان این نکته در خصوص بابل بیانگر این است که رسیدن به وضعیت ایده آل نیازمند داشتن شرایط ایده آل نیست. بلکه برای رسیدن به خواسته ها گام اول اراده است.

۲- از دیگر نکات مثبت کتاب ثروتمندترین مرد بابل این است که پول را وسیله ای برای خدمت به افراد معرفی می کند. نویسنده معتقد است که انسان باید ابزاری برای به دست آوردن ثروت داشته باشد، نه این که خود به ابزاری برای کسب ثروت تبدیل شود.

۳- مطالعه کتاب ثروتمندترین مرد بابل می تواند در بازه های زمانی مختلف راهکارهای مطمئنی برای کسب ثروت داشته باشد. راهکارهایی که در هر شرایطی می تواند مفید باشد.

معرفی و نقد کتاب ثروتمندترین مرد بابل

۴- در کتاب ثروتمند ترین مرد بابل بیان شده است که «وقت تنها دارایی است که برای تمام انسان ها به صورت یکسان تقسیم شده است». با تقویت چنین تفکری سعی در بهره گیری افراد از تجربه های افراد ثروتمند شده است. تقویت این تفکر صحیح یکی از نکات مثبت کتاب مذکور است.

نکات منفی کتاب ثروتمندترین مرد بابل

۱- رویکرد کلی کتاب بیان داستان هایی از ثروتمندترین مردان بابل است که در پس تجربه آنها می توان به ثروت رسید. در این کتاب به استفاده از تجربه ی افراد تاکید فراوان شده و به همین سبب قدرت ریسک افراد پایین آورده می شود. در حالی که یکی از راه های افزایش ثروت در دنیای امروز قدرت ریسک کردن است. البته منظور ریسک حساب شده است که به نتیجه برسد.

به عقیده ی «مارک زاکر برگ»  مالک فیس بوک  که وی  جزء ثروتمندان در جهان کنونی است، در دنیای امروز ریسک نکردن خود نوعی ریسک است.

۲- یکی از نکات منفی کتاب ثروتمندترین مرد بابل این است که کتاب مذکور پاسخ گوی شرایط فعلی اقتصادی نیست. در جامعه ی فعلی امروز که روز به روز در آن از ارزش پول کاسته می شود چگونه می توان یک دهم درآمد را پس انداز نمود و مهم تر از آن مدت زمانی که لازم است صبر نمود تا پس انداز به حدی برسد که بتوان آن را از حالت رکود خارج کرد با توجه به تورم فعلی جامعه بسیار طولانی است.

۳- در دنیای امروز به صرف پس انداز و تجربه ثروت حاصل نمی شود. زیرا بسیاری از افراد موفق و ثروتمند کنونی افرادی بوده اند که با یک ایده خلاق به ثروت بی شمار رسیده اند بدون این که پس اندازی داشته باشند. یکی از افراد موفقی که با یک ایده (استارت آپ) به ثروت بی شمار رسیده است «جف بیزوس» است. او موسس آمازون که بزرگترین  فروشگاه اینترنتی دنیا است می باشد. از این گونه افراد موفق در دنیای امروزی کم نداریم و تا دلتان بخواهد می توان آنها را برشمرد.

نکات بیان شده در خصوص کتاب ثروتمندترین مرد بابل نکاتی جامع در خصوص محتوای کتاب و موارد مثبت و منفی این کتاب است. نقد کتاب حاوی دیدگاه مخاطبان کتاب است که هر کدام در جای خود دارای ارزش بوده و می تواند مثمر ثمر واقع گردد. امیدواریم مطالب بیان شده بتواند دیدگاه واقع بینانه ای در شما ایجاد کند و  پاسخ گوی نیاز شما در خصوص مراجعه به کتاب ثروتمندترین مرد بابل باشد و بتوانید با مطالعه آن به تمام اهداف رویایی خود در زمینه ی موفقیت در امور اقتصادی دست یابید.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

پست قبلینوشته بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 60 = 65